Finanse

Zniżki ubezpieczenia OC

Zniżki ubezpieczenia OC – co zrobić by ich nie tracić?

 

Zniżka ubezpieczenia OC – jak ją chronić? Co zrobić by nie stracić zniżki na AC? Jakie towarzystwa dają największą ochronę? Czy opłaca się zgłaszać każdą szkodę z tytułu polisy AC?

 

Zniżka na ubezpieczenie OC – czemu służy?

 

Zacznijmy od początku – ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów jest obowiązkowe i wynika wprost z art. 5. ust.1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z tej samej ustawy wynika, że zakład ubezpieczeniowy nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego (art. 5 ust. 2). W związku z tym ubezpieczyciele wdrożyli rozbudowany system premiowania bezszkodowych kierowców, po to by zmniejszyć swoje ryzyko związane z ubezpieczeniem pojazdów. Od tak zwanej stawki zerowej przyznają bezszkodowym kierowcom zniżki (z reguły do -60%) a kierowcom, którzy miewają przygody na drodze  oferują ochronę z uwzględnieniem zwyżek. Celem takiej polityki jest oczywiście skłonienie bardzo szkodowych kierowców do wyboru innego zakładu ubezpieczeniowego lub zmiany środka lokomocji na transport publiczny.

 

Co zrobić, by nie stracić zniżek?

 

Odpowiedź wydaje się być banalną – jeździć ostrożnie. Jednakże każdy kierowca wie, że zdarzenia na drodze są bardzo często nieprzewidywalne i nawet najostrożniejsza jazda (oczywiście z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego) nie daje 100% gwarancji na bezszkodową jazdę. To oczywiście banał, ale wiadomo, ze ruch, duża liczba różnych środków lokomocji, pozostali uczestnicy ruchu mogą przyczynić się do zdarzenia jakim jest stłuczka, czy wypadek.

Osobom, które jeżdżą rzeczywiście ostrożnie, a pragną zabezpieczyć się przed utratą zniżki polecamy skorzystanie z dodatkowej ochrony – ubezpieczenia zniżek.

Jak działa ubezpieczenie zniżki?

 

To dodatkowa opcja, którą obecnie oferuje niemal każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Polega ona na tym, że nawet w przypadku zdarzenia na drodze i zgłoszenia szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jednakże przy przedstawianiu oferty wznowienia nie weźmie jej pod uwagę i nie zmniejszy wysokości zniżki.

Uwaga! Działa to wyłącznie w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym!

 

Ile stracę zniżek po wypadku?

 

Sumy Gwarancyjne w przypadku OC określa ustawa i reguluje tę kwestię zgodnie z prawem unijnym. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia rozmiar spowodowanych szkód. Każde zdarzenie liczy się jako jedno. Tak więc, niezależnie, czy przerysujemy sąsiadowi lekko drzwi, czy spowodujemy groźny wypadek, ubezpieczyciel potratuje to jako zdarzenie.Z uwagi na to, że algorytmy służące wyliczeniu ryzyka z roku na rok rozbudowują się, ciężko jednoznacznie określić jak zdarzenie wpłynie na zniżkę. Przyjmujemy, że jest to od 10-15%.

Po jakim czasie odzyskam zniżki?

 

Odpowiedź jest krótka – zależy od zakładu ubezpieczeń i ile szkód w ciągu roku spowodowaliśmy. Jeżeli była  to jedna szkoda, to zwykle po roku następuje zatarcie. Jeśli szkód było więcej, to towarzystwo ubezpieczeniowe może zwiększyć okres karencji do 2 miesięcy.

Zmiana ubezpieczyciela a zniżki

 

Jeżeli miałeś/aś szkodę w OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela, to musisz pamiętać, że:

 

Co ze zniżkami AC?

 

Z ubezpieczeniem AC jest trochę inna historia. Po pierwsze ubezpieczenie to chroni nasz pojazd, kiedy to my byliśmy sprawcą zdarzenia. Jest ono dobrowolne. Po pierwsze zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić ubezpieczenia na przykład pojazdu powyżej 10/12 lat. Po wtóre też można skorzystać z ubezpieczenia zniżek, które działa jak w przypadku OC – tylko w jednym towarzystwie. Po trzecie, co bardzo ważne – nie zawsze opłaca się zgłaszać z AC każdą szkodę, ponieważ koszt naprawy czasami nie przewyższy kosztu utraty zniżki.

 

Szukasz dobrego ubezpieczenia?

Dariusz Siejak

+48 606701316

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *