Pogoda a fotowoltaika
Pogoda a fotowoltaika
Nasi klienci pytają często o znaczenie aury na działanie instalacji fotowoltaicznej.
Pytania są jak najbardziej uzasadnione, jednak wiele mitów powstało wokół tego tematu. Część z nich postaramy się rozwiać.
Ekstremalne temperatury
Po pierwsze należy podkreślić, że wysoka temperatura nie odpowiada za wydajność działania paneli fotowoltaicznych. Instalacja funkcjonuje w oparciu o rozproszone promienie słoneczne, a nie temperaturę.
Po wtóre, panele paradoksalnie działają najwydajniej w klimacie umiarkowanym.
Chmury
Chmura, to bzdura 🙂 Przynajmniej dla paneli w technologii HC, która sprawia, że zacienienie (lub zabrudzenie części panelu) nie powoduje jego odłączenia. dzięki tej technologii instalacja pozostaje w pełni wydajna.
Deszcz, śnieg i grad a instalacja fotowoltaiczna
Zacznijmy od gradu – prawdą jest, że same panele są niezwykle delikatne, jednakże producenci zadbali o to by je chronić. Pokrywa się je szkłem hartowanym. Dzięki temu są one odporne na uderzenia takie jak kule gradowe wielkości nawet do 2,5 – 3 cm.
Śnieg nie stanowi zagrożenia dla instalacji, jednak jego opady mogą chwilowo obniżyć wydajność systemu.
Deszcz natomiast jest dużym sojusznikiem systemów fotowoltaicznych ponieważ w sposób naturalny czyści je ze wszelkich zabrudzeń i pyłu.
Podsumowując, warunki atmosferyczne są ważne w funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznych, jednakże nie stanowią przeszkody do ich zakładania.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest też ubezpieczenie domu, które jest zasadniczo niewielkim wydatkiem i warto je zawsze posiadać?
Chcesz skorzystać z bezpłatnej wyceny systemu fotowoltaicznego?
Zadzwoń lub napisz do nas,
+48 606701316
biuro@patronus-lex.pl
One thought on “Pogoda a fotowoltaika”