Fotowoltaika

Pogoda a fotowoltaika

Pogoda a fotowoltaika

 

Nasi klienci pytają często o znaczenie aury na działanie instalacji fotowoltaicznej.

Pytania są jak najbardziej uzasadnione, jednak wiele mitów powstało wokół tego tematu. Część z nich postaramy się rozwiać.

 

Ekstremalne temperatury

Po pierwsze należy podkreślić, że wysoka temperatura nie odpowiada za wydajność działania paneli fotowoltaicznych. Instalacja funkcjonuje w oparciu o rozproszone promienie słoneczne, a nie temperaturę.

Po wtóre, panele paradoksalnie działają najwydajniej w klimacie umiarkowanym.

 

Chmury

Chmura, to bzdura 🙂 Przynajmniej dla paneli w technologii HC, która sprawia, że zacienienie (lub zabrudzenie części panelu) nie powoduje jego odłączenia. dzięki tej technologii instalacja pozostaje w pełni wydajna.

 

Deszcz, śnieg i grad a instalacja fotowoltaiczna

 

Zacznijmy od gradu – prawdą jest, że same panele są niezwykle delikatne, jednakże producenci zadbali o to by je chronić. Pokrywa się je szkłem hartowanym. Dzięki temu są one odporne na uderzenia takie jak kule gradowe wielkości  nawet do 2,5 – 3 cm.

Śnieg nie stanowi zagrożenia dla instalacji, jednak jego opady mogą chwilowo obniżyć wydajność systemu.

 

Deszcz natomiast jest dużym sojusznikiem systemów fotowoltaicznych ponieważ w sposób naturalny czyści je ze wszelkich zabrudzeń i pyłu.

 

Podsumowując, warunki atmosferyczne są ważne w funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznych, jednakże nie stanowią przeszkody do ich zakładania.

 

Dodatkowym zabezpieczeniem jest też ubezpieczenie domu, które jest zasadniczo niewielkim wydatkiem i warto je zawsze posiadać?

 

Chcesz skorzystać z bezpłatnej wyceny systemu fotowoltaicznego?

Zadzwoń lub napisz do nas,

+48 606701316

biuro@patronus-lex.pl

 

 

One thought on “Pogoda a fotowoltaika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *