Fotowoltaika

Opłata mocowa

Opłata mocowa

 

Opłata mocowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Ile będziemy musieli zapłacić? Czy będą zwolnienia z opłaty? Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

 

Wysokość nowej daniny poznamy już 30 września tego roku, kiedy to Urząd Regulacji Energetyki określi wysokość tej opłaty na cały następny rok kalendarzowy.

 

 

Na co będzie przeznaczona opłata mocowa?

 

Nowa danina zostanie przeznaczona utrzymywanie tak zwanych rezerw mocy przez zakłady energetyczne. Innymi słowy pieniądze te trafią prosto do przedsiębiorstw energetycznych. Taki krok zdecydowanie poprawi ich kondycję finansową kosztem indywidualnego odbiorcy, który jak zwykle za to wszystko zapłaci.

Pieniądze z opłaty mocowej wesprą działalność elektrowni węglowych
w Polsce. Szacuje się, że rocznie zostanie przeznaczone na ten cel nawet 4 mld zł. Pojawia się jednak następujące pytanie, w czyim interesie jest wspieranie dużych zakładów energetycznych? Jak ten krok ma nas pchać w stronę niezależności energetycznej i dbania
o środowisko? To pytanie pozostawiam dla Was, jako otwarte.

 

Ile zapłacimy opłaty mocowej?

 

Klasyczne pytanie: ile panie zapłacę i dlaczego tak drogo? Za opłatę mocową zapłacimy rocznie według wstępnych prognoz około 120 zł za gospodarstwo domowe. Jednakże opłata ta będzie uzależniona od indywidualnego zużycia energii.

 

Czy można będzie być zwolnionym z płacenia opłaty mocowej?

 

Jednym z pośrednich celów wdrożenia nowej daniny jest zachęcenie ludzi do przejścia na OZE, czyli odnawialne źródła  energii. Przede wszystkim fotowoltaikę. Wynika to z faktu, że gospodarstwa domowe wyposażone w systemy fotowoltaiczne będą zwolnione z opłaty mocowej lub będą ją płacić w dużo mniejszym zakresie.

 

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

 

Założenie własnej „domowej elektrowni słonecznej” zapewni Wam zredukowanie do zera (co do zasady) rachunków za prąd. Energia elektryczna wytwarzania dzięki promieniom słońca jest ekologiczna i darmowa. Inwestycja zwraca się średnio w okresie 4 – 6 lat w gospodarstwie domowym. Żywotność gwarantowana instalacji, to 30 lat. Oznacza to, że przez około ćwierć wieku nie zapłacicie za prąd.

 

Chcecie wiedzieć więcej na temat fotowoltaiki?

Zachęcam do kontaktu,

Dariusz Siejak, tel. 606701316

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *