Finanse

Leasing opłaca się?

LEASING OPŁACA SIĘ?

Czym jest leasing?

 

Leasing to forma finansowania zakupów, głównie samochodów, ale nie tylko. Przedmiotem leasingu może być również wyposażenie gabinetów lekarskich, stomatologicznych, sprzęt komputerowy czy maszyny produkcyjne. Ta forma finansowania adresowana jest do  przedsiębiorców i polega na tym, że otrzymują oni prawo do korzystania z przedmiotu wziętego w leasing przez określony czas i za określoną opłatą, która zostaje rozłożona na miesięczne raty. Przedsiębiorca nie jest właścicielem przedmiotu, ale jedynie użytkownikiem. Po zakończeniu okresu leasingu, który trwa zwykle kilka lat, istnieje możliwość wykupienia użytkowanego przedmiotu na własność, ale nie jest to obowiązek.

 

Na czym polega opłacalność leasingu?

 

Leasing jest sposobem użytkowania, a potem może też nabycia sprzętu, bez nadmiernego obciążania budżetu firmy, a więc ułatwia utrzymanie płynności finansowej. Ponadto, ratę leasingową można odliczyć od podatku VAT lub wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Należy też pamiętać, że leasing nie obniża zdolności kredytowej firmy, możemy więc bez przeszkód  ubiegać się o kredyt bankowy.

Leasing jest bardzo korzystną formą pozyskania przez firmę na przykład floty samochodowej
i utrzymywania jej w dobrym stanie. Wynika to z faktu, że auta leasingowe nie są wykupowane na własność, ale po około trzech latach wracają do leasingodawcy a przedsiębiorca bierze
w leasing kolejne, nowe samochody. Należy tutaj podkreślić, że raty leasingowe są niezwykle korzystne dla przedsiębiorcy.

Leasing jest lepszy od kredytu?

 

Wzięcie kredytu zobowiązuje do spłaty całej wartości zakupionego przedmiotu, a wzięcie
w leasing – nie. Umowa leasingowa jest typową umową wypożyczenia, która najczęściej trwa trzy lata i leasingobiorca spłaca jedynie pewną część wartości przedmiotu, po czym może wziąć w leasing kolejny, nowy fabrycznie przedmiot, na przykład samochód.

Różnice między kredytem i leasingiem polegają również na tym, że ten pierwszy wymaga mnóstwa formalności, sprawdzania zdolności kredytowej, a drugi jest dostępny szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

Leasing ponadto nie wymaga dużego zaangażowania własnego kapitału i stanowi bardzo korzystny sposób finansowania zakupów w przedsiębiorstwie. Pozwala niewielkim kosztem modernizować firmę, nabyć niezbędny sprzęt lub samochód.

Co więcej istnieją leasingi dla nowych firm, więc jeżeli nie masz środków wystarczających na zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu, czy auta, to jest to dobre rozwiązanie. Dlatego leasing się opłaca!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *