Finanse

Kredyt refinansowy – co to jest?

 

Kredyt refinansowy – co to jest?

 

Kredyt refinansowy – co to takiego? Kiedy opłaca się go wziąć? Na co trzeba uważać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kredyt refinansowy adresowany jest dla osób, które wzięły kredyt hipoteczny i spłacają go już przez dłuższy czas. Ten rodzaj kredytu jest udzielany na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat i warunki jego spłaty bywa, że stają się niekorzystne. Dlatego też kredytobiorca może chcieć zmienić warunki kredytowania na korzystniejsze w porównaniu z dotychczas spłacanym zobowiązaniem. O refinansowanie kredytu należy zwrócić się do innego banku niż ten, w którym został zaciągnięty dotychczasowy kredyt.

Refinansowanie dotyczy nie tylko kredytu hipotecznego, ale też gotówkowego czy samochodowego. Warunkiem ubiegania się o kredyt refinansowy jest oczywiście zgoda pierwszego banku. Nie mylimy bowiem kredytu refinansowego z konsolidacyjnym.

Kiedy opłaca się skorzystanie z kredytu refinansowego?

Kredyt refinansowy może być opłacalny, ale nie musi. Warto to rozważyć na pewno w przypadku wysokiej dotychczasowej marży i zapowiedzi niższej comiesięcznej raty w drugim banku. Należy także pamiętać o ewentualnym uiszczeniu opłaty związanej z ponownym ustanowieniem zabezpieczeń kredytu bądź opłaty sądowej związanej ze zmianą hipoteki – (o zmianach w hipotekach w 2021 roku przeczytaj tutaj).

Niezbędna jest więc precyzyjna kalkulacja kosztów i sprawdzenie opłacalności kredytu refinansowego indywidualnie w każdym  przypadku.

 

Jakie są koszty refinansowania i na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Refinansowanie kredytu może być korzystne w sytuacji, kiedy kredytobiorca ma szansę na lepsze warunki kredytowe. Wymienić tu należy niższy całkowity koszt kredytu refinansowego, prowizja dla banku po przeniesieniu kredytu.

Koszty związane z przeniesieniem kredytu to:

  • prowizja dla banku, w którym klient korzysta z refinansowania,
  • opłata związana z wcześniejszą spłatą pierwotnego kredytu,
  • koszty ubezpieczenia nowego kredytu,
  • zmiany formalne, np. w księgach wieczystych.

 

Czy refinansowanie jest korzystne?

Podsumowując, kredyt refinansowy może znacząco poprawić budżet domowy, jeśli wyliczona ponownie wysokość raty jest niższa, a pozostałe, wymienione warunki są korzystniejsze. Należy wszystko wnikliwie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *