Finanse

Kredyt hipoteczny w 2021 roku – jakie szykują się zmiany?

Kredyt hipoteczny w 2021 roku – jakie szykują się zmiany?

 

Co nowego w kredytach hipotecznych szykuje 2021 rok? Czy o kredyt hipoteczny będzie trudniej? Jaki rodzaj klienta będzie lepiej traktowany przez banki? Czym jest Rekomendacja S wystosowana przez KNF?

 

Rok 2020 to nie był dobry rok dla rynku finansowego. Covid-19 i zamrożenie gospodarki polskiej oraz światowej wywołało bardzo negatywne skutki, które będziemy odczuwać przez wiele lat. Eksperci właściwie są zgodni – jesteśmy dopiero w ogniu cyklonu i nie wiadomo jak daleko polecimy, gdzie spadniemy i z jak bardzo wysoka.

 

Czego możemy się spodziewać w zakresie kredytów hipotecznych w 2021 roku?

 

W tym roku rynek nieruchomości, zwłaszcza tych z rynku wtórnego mocno wyhamował. Mniej mieszkań kupowano na wynajem, po zamknięciu uczelni zwolnił nieco też rynek najmu, a jednocześnie zdrożały kredyty hipoteczne, ponieważ banki stały się bardzo ostrożne. Prognozy na 2021 roku nie są także zbyt optymistyczne. Banki będą kierowały się w udzielaniu kredytów hipotecznych nie tylko niepewną sytuacją gospodarczą, ale także warunkami, jakie nakłada na nie obowiązek wdrożenia Rekomendacji S wystosowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Co przewiduje Rekomendacja S?

 

1.     Okresowo stała stopa procentowa

 

Od czerwca 2021 roku każdy bank komercyjny musi włączyć do swojego portfela ofertę kredytu hipotecznego z przynajmniej okresowo stałą stopą oprocentowania (minimum na 5 lat z możliwością prolongaty). Obecnie niektóre banki już proponują takie oferty swoim klientom, jednakże są to oferty droższe niż te ze zmiennym oprocentowaniem. Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie konsumenta przed nadmiernym wzrostem raty z uwagi na wzrost WIBOR lub innego elementu służącego do obliczenia zmiennego oprocentowania.

Okresowa stała stopa procentowa ma być dostępna także dla dotychczasowych klientów banku, a nie tylko dla nowych. Należy spodziewać się więc aneksów wystosowywanych przez banki.

 

2.     Maksymalny okres kredytowania – 25 lat

 

Tak, Rekomendacja S nakłada na baki obowiązek liczenia zdolności kredytowej w oparciu o dwudziestopięcioletni okres kredytowania.

 

3.     Zdolność kredytowa

 

Zdolność kredytowa, czyli relacja długów do dochodów będzie analizowana na przestrzeni 12 miesięcy. Będzie ona liczona, nadal (od 2019 roku) na podstawie wskaźnika DstI (Debt-Service-to-Income).

 

4.     Deprecjacja dochodu w walucie obcej

 

Na podstawie Rekomendacji S zaledwie 50% dochodu w walucie obcej będzie uznawana przy wyliczeniu zdolności. I to tylko w takim przypadku, kiedy to bank w ogóle będzie chciał wziąć pod uwagę ten dochód.

 

5.     „Klucz za dług”

 

Od czerwca 2021 w portfelach banków mają się znaleźć oferty kredytów hipotecznych tzw. klucz za dług, ale nie będą one obowiązkowe dla banków. Co więcej oferty te według nowych zasad będą udzielane na bardzo rygorystycznych warunkach, dla tzw. lepszych klientów, to znaczy takich, których dochody przekraczają średnią krajową, a których wkład własny był nie mniejszy niż 30%.

 

Podsumowując – 2021 rok będzie dla osób planujących wzięcie kredytu na wymarzone mieszkanie bardzo trudnym okresem. Zwiększy się z całą pewnością rygoryzm banków przy liczeniu zdolności kredytowej, zapewne zwiększony zostanie wymóg wkładu własnego, a plus jakim jest wprowadzenie okresowo stałego oprocentowania niewiele zmieni.

 

 

Szukasz kredytu hipotecznego?

Zadzwoń – 530 919 513

One thought on “Kredyt hipoteczny w 2021 roku – jakie szykują się zmiany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *