Prawo

Kolizja z obcokrajowcem – co należy zrobić?

Kolizja z obcokrajowcem – co należy zrobić?

 

Co zrobić, gdy sprawca wypadku był obcokrajowcem? Jak należy się zachować w takiej sytuacji? Czy zawsze należy wezwać policję?

Każde zdarzenie niespodziewane na drodze jest nieprzyjemne. Zwykle, nawet gdy żadnej ze stron nic się nie stało, stłuczka wywołuje dyskomfort i stres. Problem jest jeszcze większy, jeżeli sprawcą zdarzenia był cudzoziemiec. Co należy zrobić?

Po pierwsze:  jak w każdym innym zdarzeniu należy sprawdzić czy nikomu się nic nie stało. Brak osób rannych, to dobrze, ale upewnijcie się – jeżeli przewozicie zwierzęta, że i one nie ucierpiały. Najważniejsze to nieść pomóc potrzebującym. Jeżeli ktoś ucierpiał, natychmiast wzywamy pogotowie. Co do zasady nie transportujemy poszkodowanego na własną rękę do szpitala.

Po drugie: jeżeli to zwykła stłuczka, to należy ustalić, kto był sprawcą zdarzenia. Prosta analiza zasad  pierwszeństwa przejazdu, zachowania bezpiecznej odległości, etc. Jeżeli obie strony zgadzają się, co do odpowiedzialności, to należy spisać oświadczenie.

Po trzecie: oświadczenie najlepiej spisać w języku angielskim. W prostych słowach, tak by ubezpieczyciel miał obiektywny obraz tego, co faktycznie zaszło.

 

W oświadczeniu należy zawsze zawrzeć: dane personalne oraz dane pojazdów sprawcy i poszkodowanego. Po wtóre, nie można zapomnieć o numerze polisy OC.

Powinno wozić się w samochodzie wzór oświadczenia w języku polskim i angielskim. Jest one dostępne na stronie niemal każdego zakładu ubezpieczeniowego.

Jak zgłosić szkodę, jeżeli sprawca był obcokrajowcem

 

Towarzystw ubezpieczeniowych jest wiele, nie każde ma swoje przedstawicielstwo na terytorium Polski. Jeżeli sprawca zdarzenia posiada polisę OC w zakładzie ubezpieczeń w innym kraju, to wtedy należy sprawdzić na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, kto jest jego tak zwanym korespondencyjnym zakładem ubezpieczeń.

W takim przypadku szkodę zgłaszamy do zakładu – korespondenta, który będzie nas obsługiwało w procesie likwidacji szkody.

 

Wypadek za granicą?

 

Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, to obowiązkowo powinniśmy posiadać formularz oświadczenia w języku angielskim. Należy także pamiętać, że formularz powinno się sporządzić dla celów dowodowych w dwóch egzemplarzach.

Pamiętajcie, w przypadku, gdy jesteście sprawcami zdarzenia nie gódźcie się na tzw. załatwienie sprawy od ręki. Po to jest polisa OC, by z niej korzystać. Zapłacenie gotówki potencjalnemu poszkodowanemu za granicą nie jest dobrym rozwiązaniem i może prowadzić do przykrych konsekwencji, jeżeli nie będzie temu towarzyszyło spisanie żadnego oświadczenia.

 

Masz problem z odszkodowaniem? Zadzwoń,

tel. 530919513

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *