Fotowoltaika

Fotowoltaika dla mojego domu

Fotowoltaika dla mojego domu

Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę?

 

Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zależy od rodzaju elektrycznego sprzętu

domowego, tj. od jego klasy energetycznej. Ale i tak wiadomo, że najwięcej prądu pobiera lodówko-zamrażarka, na kolejnym miejscu plasuje się kuchenka elektryczna (w tym również indukcyjna), tradycyjne oświetlenie domu i zmywarka. Mniej zużywają urządzenia, takie jak: telewizor, odkurzacz, żelazko czy laptop. Na końcu tej listy znajduje się kuchenka mikrofalowa. Pamiętajmy jeszcze o urządzeniach pozostawionych w trybie uśpionym, jak komputery czy telewizory, co kosztuje gospodarstwo domowe około 100 zł rocznie.

Warto mieć świadomość, że duże oszczędności w gospodarstwie domowym zapewni instalacja paneli fotowoltaicznych, które ograniczą wydatki na prąd nawet do 0 zł. Poza korzyściami wymiernymi dla właścicieli przyniosą one również ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Mają więc poważne walory ekologiczne w porównaniu do elektrowni węglowych. Panele fotawoltaiczne nie wywierają też żadnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt.

Instalacja paneli zapewni nie tylko oszczędności w gospodarstwie domowym, ale też uniezależni właścicieli na przyszłość od kolejnych, nieuniknionych podwyżek prądu.

Niezaprzeczalna zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej praktycznie bezobsługowość.

Do jedynego obowiązku właścicieli należy sprawdzanie czystości instalacji naziemnych, bo te na dachach są czyszczone przez opady atmosferyczne.

Wsparcie finansowe na instalację fotowoltaiczną gwarantuje ulga przyznawana na termomodernizację domów jednorodzinnych. Wydatki poniesione z tego tytułu można odliczyć od podstawy opodatkowania. Ponadto warto pamiętać, że inwestycja pracuje na siebie i w całości zwraca się po kilku latach, a jej okres gwarancyjny to aż 30 lat.

Tej inicjatywie dedykowany jest również Program Rządowy Mój Prąd, który funkcjonuje od 2019 do 2025 roku i zapewnia dotację wysokości ok. 5000 zł dla osób fizycznych, co ma stanowi 50% kosztów danej inwestycji.

Tak więc panele fotowoltaiczne to przyszłość naszych gospodarstw domowych.

 

 

Autor:

Dariusz Siejak – doradca energetyczny

tel. +48 606701316

 

2 thoughts on “Fotowoltaika dla mojego domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *