Fotowoltaika

Co to jest fotowoltaika?

FOTOWOLTAIKA – co to takiego – informacje dla laika

 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną techniki, która zajmuje się przetwarzaniem pobieranego za darmo  promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wykorzystywana jest w elektronice użytkowej, gdzie z powodzeniem zasila takie urządzenia jak, na przykład lampy ogrodowe, znaki drogowe, parkometry. Znajduje też zastosowanie w automatyce przemysłowej i pomiarowej, a także w elektrowniach słonecznych. Ale ma też niebagatelne znaczenie w gospodarstwach domowych, gdzie stosowana jest do podgrzewania wody  i zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji prądu elektrycznego stosowano już w latach sześćdziesiątych XX wieku we Francji, technika ta upowszechniła się też w latach dziewięćdziesiątych w Niemczech.

Budowa i działanie paneli fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są najczęściej z krzemu i właśnie te krzemowe stosowane są w instalacjach domowych, umieszczanych zwykle na dachach lub w przydomowych ogródkach. Podczas instalacji ważny jest kąt nachylenia paneli ponieważ produkcja energii elektrycznej następuje tylko wówczas, gdy na panele padają promienie słoneczne. Tak więc istotną rzeczą jest również wielkość powierzchni ogniwa fotowoltaicznego. Aby otrzymać większą ilość energii należy połączyć ze sobą ogniwa w moduły fotowoltaiczne. Stąd prąd przekazywany jest do urządzenia zwanego falownikiem. Jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w zmienny, bo tylko w takiej postaci może zasilać domowe urządzenia elektryczne. Falownik jest niezwykle ważnym elementem w tej instalacji, ponieważ kontroluje także pracę paneli i reaguje na awarie w sieci domowej.

I jeszcze ostatni element instalacji – licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiarów prądu wyprodukowanego przez panele i dostarczonego do sieci energetycznej oraz tego, który został pobrany z sieci.

Zalety stosowania fotowoltaiki

Obecnie fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie i zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na zalety ekologiczne, jako że wykorzystuje odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne i nie zanieczyszcza środowiska.

Zapewnia też korzyści natury ekonomicznej. Panele fotowoltaiczne mają gwarancję nawet do 30 lat, a więc i oszczędności w zużyciu energii elektrycznej są odpowiednio znaczące dla budżetu domowego. Nie bez znaczenia jest też duża wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na warunki atmosferyczne, np. na grad oraz prosta konserwacja instalacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *