Prawo

Baza Danych Ubezpieczeniowych

Baza Danych Ubezpieczeniowych

 

Baza Danych Ubezpieczeniowych powstała po wielu trudach. Do czego służy? Kto na niej skorzysta? Kto odpowiada za zamieszczone w niej dane? Czy ubezpieczenia będą tańsze w związku z jej powstaniem?

 

Czym jest BDU?

 

BDU, to tak naprawdę tylko i narzędzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które ma a zadanie ułatwić analizę i monitorowanie rynku ubezpieczeń w Polsce. Podstawa prawna stworzenia BDU wynika z zadań Fundusz, które określa ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Do czego służy BDU?

 

Celem stworzenia takiej bazy jest ułatwienie analizowania danych na rynku ubezpieczeń. W BDU znajdą się informacje nie tylko z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych, lecz wszystkich ubezpieczeń majątkowych i osobowych.  Do tej pory UFG udostępniał zakładom ubezpieczeniowym informacje jedynie o polisach OC i AC, teraz ma się to zmienić.

Przede wszystkim będą to informacje o:

  • zawartych umowach ubezpieczenia,
  • zgłoszonych szkodach,
  • zgłoszonych roszczeniach,
  • umowach o to samo ryzyko,
  • datach zdarzeń.

Rolą BDU będzie innymi słowy ułatwienie jej beneficjentom (Towarzystwom Ubezpieczeniowym) analizowanie danych o: szkodach, roszczeniach i wypłatach.

Dzięki szczegółowej i jednocześnie szerokiej weryfikacji istnieje duża szansa na skuteczne przeciwdziałanie nadużyciom, zwłaszcza w sferze odszkodowań.

 

 

Kto przekazuje dane do BDU?

 

Informacje do BDU przekazują poszczególne Towarzystwa Ubezpieczeniowe na zasadzie dobrowolności i wzajemności. Nadzór nad zbieranymi danym sprawuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Na początek tylko trzy towarzystwa przekazały dane o ponad 11 milionach polis i półtora milionie szkód, są to Warta, Wiener i Compensa.

 

Korzyści z funkcjonowania BDU

 

W założeniach Baza ma poprawić bezpieczeństwo na rynku ubezpieczeń, zapobiec nadużyciom, a w konsekwencji zmniejszyć składki ubezpieczeniowe. Bo przecież
(w telegraficznym skrócie) im mniejsze ryzyko, tym mniejsza składka za ochronę.

Czy tak będzie? Przekonamy się wkrótce.

One thought on “Baza Danych Ubezpieczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *