Nieruchomości, prawo
i finanse

Dariusz Siejak

Patronus-lex
ul. J. i J. Śniadeckich 26, lok. 16
25-366 Kielce

 

Nasze aktualne oferty

+48 606701316 


 patronus-lex@wp.pl 

Zobacz mapę dojazdu

Śmierć przedsiębiorcy a biznes odpowiedzialny społecznie

 

Niniejszy artykuł jest adresowany przede wszystkim do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą..., lecz nie tylko.

Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo, jakie konsekwencje niesie za sobą śmierć przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą?

Na początek trzeba przypomnieć, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada osobowości prawnej, czyli firma - nazwa przedsiębiorstwa, NIP są ściśle związane z osobą przedsiębiorcy. Także umowy leasingowe oraz umowy z pracownikami i partnerami wygasają w momencie śmierci osoby fizycznej, to znaczy, że nie są dziedziczone- przedsiębiorstwo przestaje istnieć. Jedynie składniki majątkowe przedsiębiorstwa podlegają spadkobraniu.

Konsekwencje śmierci przedsiębiorcy, który nie zadbał o właściwą formę prawną swojej działalności gospodarczej mogą być bardzo przykre dla spadkobierców, którzy uzyskali w spadku jedynie składniki przedsiębiorstwa bez takich ważnych elementów, jak: umowy z kontrahentami, udzielone kredyty, czy leasingi. Dużą stratę poniosą także pracownicy i ich rodziny, ponieważ wygasają umowy o pracę, zlecenia.

Przed zaniedbaniem jakiego dopuszczają się przedsiębiorcy można się zabezpieczyć w prosty sposób, na przykład przekształcając swoją jednoosobową działalność w spółkę kapitałową (sp. z.o.o.) albo osobową, co w dzisiejszych realiach prawnych nie jest wcale trudnym przedsięwzięciem przy pomocy prawnika.

Nowoczesny przedsiębiorca dba nie tylko o zyski, ale i o swoich pracowników oraz osoby najbliższe, wpisuje się to w teorię business social responsibility.

 

Autor: Paweł Siejak