Nieruchomości, prawo
i finanse

Dariusz Siejak

Patronus-lex
ul. J. i J. Śniadeckich 26, lok. 16
25-366 Kielce

 

Nasze aktualne oferty

+48 606701316 


 patronus-lex@wp.pl 

Zobacz mapę dojazdu

Spółka z o.o. spółka komandytowa, co to za wytwór?

 

Polski kapitalizm się rozwija i coraz większą popularnością staje się taka forma prowadzenia biznesu, jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (sp. z o.o. sp. k.), w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a komandytariuszem – wspólnik tej spółki z o.o.

 

Spółka z o.o. spółka k. to nic innego, jak połączenie dwóch rodzajów spółek handlowych pozwalające na optymalizację podatkową przy odpowiedniej wysokości obrotów. Rola, jaka stoi przed spółką z o.o. to tylko reprezentacja i zarządzanie spółką z o.o. sp. komandytową, a nie generowanie zysku.

 

Aby uniknąć podatku CIT, to spółka z o.o. sp. komandytowa powinna przynosić zysk!

 

 

Sp. z. o. o. jako komplementariusz - zalety

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako komplementariusz spółki komandytowej odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczeń. Jej rolą jest właściwie przyjęcie niemal całkowitej odpowiedzialności za działalność omawianej spółki.

 

Trzeba podkreślić, że co do zasady, to wspólnik spółki z o.o. staje się komandytariuszem spółki z o.o. sp. k., w której rolę komplementariusza pełni ta sama spółka z o.o. 


To rozwiązanie przynosi następujące korzyści:

- niższe opodatkowanie

- ryzyko odpowiedzialności za zobowiązania jest niemal wyłącznie na poziomie spółki z o.o.

- przy wysokich obrotach takiej spółki oraz przy odpowiednim podziale zysków (np. 5% udział spółki z o.o. i 95% udział komandytariusza) dodatkowe koszty związane z przyjętej formy organizacyjnej spółki z o.o. spółki komandytowej zostaną wynagrodzone poprzez korzyści płynące z optymalizacji podatkowej.

 

Reasumując, spółka z.o.o. sp. komandytowa jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się w naszym obrocie prawnym i staje się coraz bardziej popularna.

 

 

W naszej kancelarii pomagamy w zawiązywaniu spółek handlowych, prowadzimy sprawę od początku, doradzamy najlepsze rozwiązania.

 

Autor: Paweł Siejak