Nieruchomości, prawo
i finanse

Dariusz Siejak

Patronus-lex
ul. J. i J. Śniadeckich 26, lok. 16
25-366 Kielce

 

Nasze aktualne oferty

+48 606701316 


 patronus-lex@wp.pl 

Zobacz mapę dojazdu

Na wszystko można w życiu liczyć, ale nie na wdzięczność dłużnika...

 

Odzyskiwanie długów jest nigdy nie łatwe. Co możecie zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze od osoby prywatnej? Kilka wskazówek przedstawiam poniżej:

1. Po pierwsze - postarajcie porozumieć się z dłużnikiem, najlepiej zrobić to za pośrednictwem mediatora. Polubowne wyjaśnienie sprawy zaległego zadłużenia jest najlepszym rozwiązaniem. W spokojnej rozmowie, (a taką zapewni mediator) można wspólnie określić warunki spłaty długu, akceptowane przez obie strony.

Niestety mediacja jest możliwa wyłącznie, wtedy gdy dłużnik także chce rozmawiać i wyplątać się z trudnej sytuacji. Ważnym jest, by wysłuchać stanowiska dłużnika, rozważyć jego propozycje i wspólnie wypracować kompromis.

 

2. Inna droga dochodzenia swoich należności jest bardziej sformalizowana, to droga sądowa. Polecam ją tylko wtedy, gdy kontakt z dłużnikiem jest niemożliwy lub zwyczajnie ]lekceważy nasze propozycje spłaty i rozwiązania konfliktu. 

Na szczęście, jeżeli sąd wyda nakaz zapłaty, to możemy przystąpić do egzekucji komorniczej. Komornik, bezwzględnie zajmuje mienie dłużnika lub środki pieniężne, o ile takie istnieją.

Niestety sądowe rozwiązanie jest bezskuteczne, jeżeli trafimy na oszusta, który celowo pozbywa się wszelkiego majątku. W takim wypadku dług okazuje się być nieściągalnym.

 

 

 

3. Kolejnym sposobem jest giełda wierzytelności- ciekawe rozwiązanie, ale jak to na giełdzie, ktoś tanio sprzedaje, ktoś tanio kupuje. 

Wystarczy zarejestrować się na takiej stronie i wystawić swoją ofertę. Z giełdy korzystać mogą zarówno przedsiębiorcy oraz osoby prywatne.

Jednakże odsprzedaż wierzytelności zwykle nie zawsze opłaca się sprzedającemu. To rozwiązanie polecam jedynie, jeżeli wszelkie środki i drogi zawiodły. 

 

 

4. Najlepszym rozwiązaniem, by odzyskać swoje pieniądze, to skorzystanie z pomocy prawnika, który określi szanse odzyskania Twoich pieniędzy, zaplanuje cały proces windykacji krok po kroku, będzie prowadził rozmowy z dłużnikiem w Twoim imieniu, w razie potrzeby skieruje sprawę do sądu lub przeprowadzi windykację terenową. Pomoc profesjonalisty w takim przypadku może okazać się bezcenna, zaoszczędzi Twój czas i pomoże szybko odzyskać Twoje pieniądze.

 

 

Autor: Paweł Siejak